Jak pečovat o zakoupené šperky

Naším hlavním přáním je, aby Vám naše šperky dělaly radost co nejdéle, proto jsme pro Vás připravili tento článek, kde se dozvíte potřebné informace pro údržbu Vámi zakoupeného šperku.

  • Nezkoušejte odolnost Vašich šperků nadměrným a nepřiměřeným roztahováním.
  • Používejte své šperky pouze pro účely, pro které jsou určeny.
  • Při používání chraňte šperky před mechanickými poničením.
  • Skladujte šperky tak, aby nedošlo k mechanickému poškození o jiné předměty.
  • Nepoužívejte na šperky žádné chemické látky.
  • Nevystavujte Vaše šperky kontaktu s vodou.
  • Opravy a důkladnější čištění nechte na odbornících.
  • Při oxidaci kovových komponentů přenechte čištění odborníkům.
  • Body jsou konkrétně vysvětleny a popsány v textu níže.

 

naramek-z-kristalu-a-ametystu-gemterra



Vydrží?
Naše šperky jsou navlečeny na nejkvalitnějších návlekových materiálech, přesto není vhodné jakkoli zkoušet jejich odolnost nadměrným roztahováním. Náramky jsou velikostně přizpůsobeny rozměrům lidské ruky a je to tedy také velikost, na kterou jsou dimenzovány. Pokud by Vám velikost šperku nevyhovovala, rádi Vám jej bezplatně upravíme. Nevyhovující (malá) velikost totiž snižuje životnost náramků díky nadměrnému roztahování. I při správné velikosti je však používáním nepatrné roztažení elastického lanka zcela běžné.

Šperky na ocelovém lanku jsou v kalotách (komponenty držící lanko) speciálně ukotveny, tudíž je téměř vyloučeno, aby běžným nošením šperku došlo k vytržení lanka. Samozřejmé je nenosit šperky při činnostech, kdy nadměrně hrozí zničení či poškození šperku, jako je sport, domácí činnosti, těžká manuální práce, práce na zahradě apod. (týká se tedy především náramků), ale i při činnostech, kdy se nadměrně potíte, např. v sauně apod., jelikož lidský pot je taktéž koktejl různých chemických látek, o kterých mluvíme níže.
Samotnou kapitolou jsou jakékoli nárazy, kterým šperky vystavíte. Tvrdost minerálů se určuje tzv. Mohsovou stupnicí, podle které lze i odvodit křehkost kamenů. Největší riziko poškození hrozí např. u fluoritu, "skleněných" nerostů, jako jsou obsidián, vltavín apod., u nerostů, které prošly úpravou, např. pukaný křišťál, kdy je struktury kamene docíleno záměrným rozpukáním v horké vodě apod.
Pokud své šperky právě nenosíte, skladujte je v temnu, suchu, pokojové teplotě a odděleně od dalších předmětů či šperků, aby jste vyloučili mechanické poškození. 

 

nahrdelnik-z-chirurgicke-oceli-a-kristalu-gemterra

 

Žádná chemie! Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní kameny, tak jsou korálky velmi citlivé na kontakt s jakoukoli chemií, tímto jsou bohužel myšleny i sprchové gely, parfémy, krémy atd. V praxi to znamená, že byste se neměli se šperky sprchovat, a aplikaci veškerých těchto přípravků na kůži byste měli provádět před tím, než se ozdobíte šperky.
Šperky rozhodně nikdy sami chemicky nečistěte! Uznáte-li, že Vás šperk tuto očistu potřebuje, obraťte se vždy na klenotníky, kteří mohou zvolit různé technologie čistění a odborně Vám Váš šperk vyčistí bez jeho poškození. Běžnou údržbu šperku je nejlepší provádět jemným hadříkem určeným speciálně na klenoty.

 

nausnice-z-rodonitu-a-stribra-gemterra

 

Žádná voda? Pro Vaše šperky je samozřejmě lepší, pokud se nedostávají vůbec nebo téměř vůbec do kontaktu s vodou. Existují kameny, které ji opravdu vyloženě nemají rády a voda je přímo poškozuje, jako třeba láva. Pak jsou kameny, kterým to občas nevadí a např. perly jistou dávku vlhkosti potřebují proto, aby si zachovaly svůj krásný vzhled a nepopraskaly. 
Šperky tedy zbytečně nevystavujte kontaktu s vodou, rozhodně je nemyjte, a to i z důvodu ochrany dalších, především kovových komponentů, stejně jako návlekových materiálů.

 

naramek-z-amazonitu-a-stribra-gemterra

 

Oxidace je normální? Oxidace, tzv. "černání", je především u stříbra naprosto přirozený chemický proces, který není způsoben použitím nekvalitního materiálu! Tuto oxidaci samozřejmě zhoršují chemické látky, voda apod. Nicméně proces oxidace probíhá i na základě chemických látek, které jsou obsaženy v lidském potu, proto pokud dojde k náhlému černání stříbra, může to značit i změnu zdravotního stavu, která se právě projeví přes složení potu.

Kameny, perly?  U drahých kamenů i perel bychom se měli vyvarovat jejich zbytečnému a dlouhému vystavování vysoké vlhkosti a teplotám, a přímému slunečnímu záření.  Perly jsou obzvláště citlivé na mechanické poničení a měly by být ukládány do prodyšných materiálů, aby mohly "dýchat". I proto doporučujeme šperky nechat v originální dárkové krabičce Gemterra, je to nejlepší možný způsob úschovy všech našich šperků.

 

nausnice-z-kristalu-a-chirurgicke-oceli-gemterra

 

Samozřejmostí přímého výrobce je naše garance naprosto profesionálního záručního servisu, dle platné legislativy, tzn. po dobu 24 měsíců. Nicméně našim zákazníkům nabízíme i možnost pomoci po uplynulé záruce, protože chápeme, že např. k darovanému šperku si vytvoříte citový vztah a nechcete se ho vzdát. Pokud to bude možné, takovýto šperk Vám rádi opravíme, pokud to nepůjde, můžeme vytvořit kopii, případně vymyslet jinou variantu, která pro Vás bude nejpřijatelnější. Cena takové opravy po záruční lhůtě se bude odvíjet od konkrétního stavu Vašeho šperku.

 

nahrdelnik-z-onyxu-a-chirurgicke-oceli-gemterra